Kraków przygotowany na smog (część I)
Nacisk władz miasta na wzrost świadomości wśród mieszkańców, regulacje prawne, wsparcie finansowe, a także liczne kampanie edukacyjne to główne działania realizowane w Krakowie w celu poprawy jakości powierza.
Źródłem informacji o jakości powietrza na terenie Krakowa są dane z monitoringu jakości powietrza prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Informacje o stanie powietrza znajdują się na stronach internetowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (http://www.krakow.pios.gov.pl) i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (http://powietrze.malopolska.pl/prognozy) oraz na stronie Magiczny Kraków (http://www.krakow.pl). W terminie do 30 kwietnia każdego roku wykonywana jest (za rok poprzedni) ocena jakości powietrza w województwie małopolskim z uwzględnieniem aglomeracji krakowskiej, dostępna następnie na stronie internetowej: www.krakow.pios.gov.pl. Ocena wykonywana jest na podstawie pomiarów prowadzonych w systemie Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) oraz modelowania krajowego udostępnionego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Największy udział w występujących przekroczeniach pyłu zawieszonego PM10 mają źródła powierzchniowe, czyli tzw. niska emisja.
Prawne rewolucje
Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza prowadzone są zgodnie z przyjętą polityką, określoną w Programie ochrony powietrza ...