W dalszym ciągu na etapie uzgadniania, opiniowania i konsultacji znajduje się projekt ustawy o jawności życia publicznego, którego głównym celem ? zgodnie ze wskazaniami projektodawców ? jest wzmocnienie transparentności polskiego państwa.

Trzecia już wersja projektu zaprezentowana została 12 grudnia 2017 r. Wprowadziła ona szereg zmian do analizowanej na łamach poprzedniego numeru ?Przeglądu Komunalnego? wersji z połowy listopada 2017 r.1.

Przypomnijmy, że pierwsza wersja projektu ustawy o jawności życia publicznego pojawiła się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 23 października 2017 r. Natomiast 13 listopada 2017 r. opublikowana została druga wersja projektu, która jest efektem dotychczas przeprowadzonych uzgodnień i konsultacji publicznych. W świetle przyjmowanych celów oraz założeń przedłożony projekt ma nie tylko zmieniać, ale również poszerzać dotychczasowe rozwiązania zawarte w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz ustawie o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Wszystkie te ustawy mają zostać uchylone z dniem wejścia w życie ustawy o jawności życia publicznego.

Jakie zmiany?

Jedną z najistotniejszych, podstawowych zmian, jakie zaszły w projekcie ustawy z 12 grudnia 2017 r. w stosunku do jego poprzednich wersji, jest doprecyzowanie definicji infor...