Zmiany polityczne, które przetaczają się przez kraj, dotykają właściwie wszystkich sfer. Również ochrony środowiska i spraw Konstytucji RP. W Konstytucji jest wiele odniesień do problematyki ekologicznej, praw Polaków do czystego środowiska, a także obowiązków władz publicznych.

Są to m.in. zapisy art. 5: ?Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju? lub też art. 74: ?1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. 3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska? (Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. ? DzU nr 78, poz. 483).

Ochrona środowiska to wymóg cywilizacyjny naszego i przyszłych pokoleń. Tak rozumieć należy ?obecność ekologii? w Konstytucji. Skoro więc słyszymy w zapowiedziach polityków obozu rządzącego i prezydenta RP wolę jej zmiany, muszą do tego faktu odnieść się także te podmioty, które środowiskiem się zajmują.

Zapowiedź referendum ogłoszona przez prezydenta wywołała emocje natury politycznej. Niewielu komentatorów skupiało się na merit...