Zarządzanie danymi
Dobre zarządzanie zielenią miejską nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w obliczu ewoluującego stale prawa i zmian klimatu, które stawiają przed miastami coraz nowsze wyzwania.
Nie sposób skutecznie i efektywnie zarządzać zielenią miejską oraz odpowiadać na nowe uwarunkowania bez dobrej znajomości zasobu, którym się zarządza, a co za tym idzie ? bez dostępu do odpowiednich, aktualnych i kompletnych danych dotyczących terenów zieleni. Mimo postępu technologicznego, wykorzystywanie danych źródłowych nadal jest skomplikowaną, interdyscyplinarną dziedziną, która wymaga dużych nakładów finansowych. Jednak uzyskiwane wysokiej jakości dane mogą być wykorzystane przez wiele jednostek miejskich.
Potrzeba wiedzy
Zarządcy terenów publicznych stykają się z rosnącymi oczekiwaniami w dostępie do informacji. Mieszkańcy, coraz bardziej świadomi znaczenia zieleni miejskiej dla jakości życia, chcą mieć wpływ na swoje otoczenie i świadomość tego, jakie zmiany będą w nim zachodzić. Z kolei inwestorzy i deweloperzy szukają aktualnej inwentaryzacji terenu, w tym zieleni. Dostęp do takich danych w znacznym stopniu ułatwia im podejmowanie decyzji o inwestycji na danym terenie, a z drugiej strony umożliwia miastu sprawne szacowanie wartości przyrodniczej danego obszaru i podejmowanie decyzji odnośnie charakteru jego zagospodarowania.
Postęp technologiczny na szczęście pozwala wykorzystywać innowacyjne narzędzia do udos...