Nadmierny hałas jest rodzajem dźwięku niekorzystnym dla zdrowia człowieka. Tymczasem 20% powierzchni naszego kraju, którą zamieszkuje aż 33% Polaków, narażona jest na jego niekorzystne oddziaływanie.

Hałas powstaje wskutek nałożenia się na siebie różnych dźwięków oraz bezładnego ich zmieszania. W praktyce oznacza to każdy dźwięk, który nas irytuje. Hałas wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie ludzi, zwierząt oraz roślin. Dotyka nie tylko narządu słuchu - oddziałuje również na centralny układ nerwowy, w dużym stopniu odciskając piętno na psychice i emocjach. Osłabia także system immunologiczny. Przebywanie w środowisku o podwyższonym poziomie hałasu powoduje wzrost apatii oraz agresji, bezsenność i przemęczenie organizmu, problemy z koncentracją oraz niską wydajność pracy.

 

Tragiczny dla zdrowia

Hałas negatywnie wpływa na kształtowanie się i rozwój umysłowy dzieci, które przebywając w pomieszczeniach o wysokim natężeniu decybeli, mają kłopoty ze skupieniem uwagi i nauczeniem się poprawnego myślenia, mówienia i czytania. Kiedy małe dzieci były wystawiane na działanie nagłego, krótkotrwałego hałasu, owocowało to zaburzeniami widzenia, jąkaniem się, a w skrajnych przypadkach nawet atakami padaczki.

Skutki działania hałasu mogą ujawnić się po długim czasie, ale za to w postaci skumulowanej, co czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym. Osłabiony organizm w kontakcie z dużym natężeniem h...