Truizmem jest stwierdzenie, że oczyszczalnia ścieków to nie perfumeria. Najlepszym więc sposobem uniknięcia problemów odorowych jest właściwa lokalizacja oczyszczalni, oddalona od tzw. terenów wrażliwych. Gdy takie rozwiązanie nie jest możliwe, użytkownikowi pozostaje wdrożenie skutecznych rozwiązań technicznych ograniczających oddziaływanie odorowe.

Oczyszczalnia obsługuje aglomerację Morąg, w skład której wchodzi miasto Morąg oraz kilkanaście miejscowości na terenie gminy Morąg. Do oczyszczalni trafiają ponadto ścieki dowożone beczkowozami z nieskanalizowanych terenów gminy Morąg. Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna z podwyższonym stopniem usuwania biogenów. Zastosowano w niej proces biologicznego oczyszczania ścieków w oparciu o osad czynny ze wstępną defosfatacją ścieków w zbiorniku BioP i jednoczesną symultaniczną nitryfikacją i denitryfikacją prowadzoną w reaktorach cyrkulacyjnych.
Najważniejsze daty i fakty
1998?2000 r. budowa oczyszczalni
2010 r. ? koncepcja modernizacji i rozbudowy instalacji
2012 r. ? dokumentacja przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Jędrychówku; projektowana docelowa wielkość 50 000 RLM, przepływy: Qdśr = 4000 m3/d, Qdmax = 6000 m3/d
20.03.2014 ? 22.05.2015 r. - realizacja inwestycji
3.09.2015 r. ? zakończenie rozruchu technologicznego
Zakres inwestycji
W ramach inwestycji dokonano wymiany punktu zlewnego, pr...