Groźne zmiany dla samorządów

Członkowie Zarządu ZMP na posiedzeniu w Wałbrzychu 26 stycznia br. negatywnie zaopiniowali nową wersję rządowego projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Już raz zrobili to w stosunku do poprzedniej propozycji regulacji ? w grudniu ub.r. W przyjętym wówczas stanowisku opowiedziano się za przejrzystością działania administracji publicznej, ale podkreślano, że nie może się to wiązać z destabilizacją jej funkcjonowania, łamaniem konstytucyjnie gwarantowanych praw oraz znaczącym wzrostem wydatków publicznych. Samorządowcy z miast zaapelowali wtedy o dokonanie w tym projekcie daleko idących zmian, aby wprowadzane mechanizmy dotyczące transparentności życia publicznego wzmacniały, a nie osłabiały sprawność działania polskiego państwa.

Zastrzeżenia wobec jawności

Mimo że Związek uczestniczył w procesie konsultacji i udało się wnieść pewne zmiany do projektu, w trakcie styczniowego spotkania członkowie Zarządu zgłosili szereg poważnych zastrzeżeń do tej regulacji. ? Uważamy, że jawność jest jak najbardziej potrzebna. Ona już zresztą funkcjonuje na szeroką skalę ? praktycznie nie ma trudności w dostępie do informacji publicznej w samorządzie terytorialnym ? mówił Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP. ? Proponowane w tej chwili zmiany nadal są groźne. Przykłady można mnożyć, ale takim bardzo drastycznym jest wprowadzenie sankcji dla kierownika jednostki za błędy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?