Czemu na służyć ustawa o jawności życia publicznego i kogo będzie dotyczyć? Kto będzie musiał składać oświadczenia majątkowe i co ma się w nich znaleźć? Dyskusja o ustawie wzbudziła w Polsce emocje, jakich dawno nie było. Czy słusznie? Co nowe prawo oznacza dla branży wod-kan?

Ustawa o jawności życia publicznego ma zapobiegać praktykom korupcyjnym w przedsiębiorstwach sektora publicznego i ograniczyć marnotrawienie środków publicznych. Pierwszy projekt ustawy zaprezentowano w październiku 2017 r., a ostatni pochodzi ze stycznia 2018 r. Od tego czasu był kilkukrotnie zmieniany. 
Ustawa miała obowiązywać od 1 marca 2018 r., ale po protestach środowisk, których dotyczyła, została wycofana do kolejnych prac i dalszego opiniowania. Wiele zapisów może się jeszcze zmienić. Realny termin jej przyjęcia to koniec pierwszej połowy roku.
Ustawa nie tylko zmieni, ale również poszerzy dotychczasowe rozwiązania zawarte w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz ustawie o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Wszystkie te ustawy mają zostać uchylone z dniem wejścia w życie ustawy o jawności życia publicznego.
W sumie ustawa wymusi konieczność zmian w 38 innych ustawach, m.in. w trzech samorządowych ustawach ustrojowych (ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym i ustawie o samorządzie woj...