Droga OZE w Polsce do 2030 roku
Sytuacja związana z odnawialnymi źródłami energii, nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całym świecie, zmienia się bardzo dynamicznie. Czynnikami stymulującymi rozwój są wszelkie plany, ustawy, rozporządzenia i dyrektywy, które w pewien sposób narzucają nie tyle sposób działania, co spodziewany rezultat.
Jednym z pierwszych wymagań stawianych przed Polską było osiągnięcie 7,5% energii elektrycznej generowanej przy pomocy odnawialnych źródeł energii do roku 2010. Warunek ten wynikał przede wszystkim z zapisów dyrektywy unijnej 2001/77/WE. Co ciekawe, zobowiązań nie udało się zrealizować w terminie, pomimo prężnie rozwijającej się już wówczas branży OZE. Przyczyną tego w dużej mierze okazała się zwiększająca się energochłonność zarówno przemysłu, jak i sektora komunalnego.
Innym wyznacznikiem jest Pakiet energetyczno-klimatyczny. Dotyczy on zarówno poprawy efektywności energetycznej, wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jak i obniżenia emisji dwutlenku węgla. Wszystkie trzy warunki mają wyznaczone pułapy minimalne w postaci 20%. Wymagania mają zostać spełnione do roku 2020. Innym dokumentem odnoszącym się do OZE i roku 2020 jest Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, jednak zapisy w nim zawarte mówią o 15% energii elektrycznej z OZE.
Każde z państw Unii Europejskiej otrzymało od Komisji Europejskiej pułap określający ilość energii, która do 2020 roku ma być generowana z odnawialnych źródeł e...