Japonia zwykła się kojarzyć ? pomijając, oczywiście, kwitnące wiśnie ? z wysokim rozwojem technologicznym, także tym dotyczącym działań w zakresie gospodarki odpadami.

Zamieszkiwana przez ponad 800 tys. mieszkańców Niigata zlokalizowana jest na wyspie Honsiu nad Morzem Japońskim. Segregacja odpadów odgrywa bardzo ważną rolę w systemie społecznym, a zasady są ściśle przestrzegane. W przeciwnym razie odpady mogą nie zostać odebrane przez służby miejskie, co wiąże się z wstydem i upokorzeniem - w mentalności typowego Japończyka jest to wielce niepożądanym aspektem.

Selektywna zbiórka i system kuponowy

Odpady w Japonii dzieli się na sześć kategorii: odpady palne, odpady niepalne, odpady resztkowe (zmieszane), odpady wielkogabarytowe, inne oraz nadające się do recyklingu. Analizując procentowy udział poszczególnych kategorii w ogólnej masie wytworzonych odpadów w Japonii, odpady palne charakteryzują się największym udziałem, stanowiącym blisko 71%.

W ramach odpadów palnych zbierane są przede wszystkim odpady kuchenne, drewno, guma, zużyta odzież, odpady skórzane, a także odpady z tworzywa nienadającego się do recyklingu. Odpady te zbierane są do specjalnych żółtych worków z czerwonym napisem. Worki ze specjalnym miejskim oznaczeniem, do których zbierane są odpady, są łatwo dostępne w supermarketach czy biurach instytucji publicznych. Odpady niepalne, takie jak metale, szkło, ceramika czy niepalne tworz...