Z posłem do Parlamentu Europejskiego, Andrzejem Grzybem, rozmawia Sławomir Rapior.

 

Pakiet odpadowy przegłosowany, gospodarka obiegu zamkniętego staje się naszą rzeczywistością. Przypomnijmy, jakie są najważniejsze regulacje pakietu?

Spośród najistotniejszych zapisów pakietu odpadowego wymienić należy wprowadzenie wiążących celów dotyczących recyklingu, które będą stopniowo wprowadzane w 2025 i 2030 r. Dodatkowo wprowadzono ujednoliconą metodę kalkulacji recyklingu. Obowiązkowa również będzie segregacja odpadów organicznych, która zresztą w Polsce jest już wprowadzana. Trzeba przy tym pamiętać, że przyjęte cele recyklingu oznaczają, iż segregowane odpady będą musiały zostać poddane recyklingowi, co w przypadku odpadów organicznych oznacza kompostowanie lub poddanie przetworzeniu w biogazowni, gdzie produktami są fermentat (możliwy do wykorzystania jako nawóz i zaliczany do celów recyklingu) oraz biometan.

Czy Europa przyjęła pakiet z otwartymi ramionami? Jak reagowano podczas głosowania na kwietniowych sesjach w Strasburgu?

Prace nad pakietem były długotrwałe i bardzo intensywne. W negocjacjach uwzględniono postulaty wielu stron, w tym polskie, tak by pakiet był możliwy do wprowadzenia dla wszystkich członków UE. To chyba była kwestia, na którą najczęściej zwracano uwagę, że pakiet nie jest jedynie zbiorem życzeń, które nie zostaną wypełnione.

Zmi...