Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce jest istotnym sektorem gospodarki. Rok 2016 zamknął z obrotem przekraczającym 80 miliardów złotych, co stanowi poważny wkład w PKB. Przemysł ten w naszym kraju reprezentowany jest przez ok. 8 tys. przedsiębiorstw zatrudniających blisko 160 tys. pracowników.

Na przemysł tworzyw sztucznych składają się producenci, recyklerzy oraz przetwórcy. W UE ci ostatni mają największy wkład w ten sektor przemysłu pod względem zarówno liczby pracowników, jak i obrotów. Z ok. 1,8 mln pracowników aż 90% jest zatrudniona w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Wkład przetwórców do łącznego przychodu przemysłu tworzyw sztucznych szacowany jest na ok. 360 mld euro (jest to 70%).

Największy udział opakowań

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Europie (UE 28 + Norwegia i Szwajcaria) osiągnęło w 2016 roku poziom prawie 50 mln ton. Pomimo że zapotrzebowanie wzrasta z każdym rokiem, to nie przekroczyło ono poziomu około 52 mln ton, notowanego w 2007 przed recesją rynku UE. Przetwórstwo unijne to głównie potencjał sześciu krajów: Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski, oscylujący na poziomie 70% rynku UE. Największy udział zajmuje produkcja opakowań, które stanowią około 40% całości zapotrzebowania przetwórców na polimery. Segment opakowań nadal dynamicznie się rozwija, stąd też największe zapotrzebowanie na polipropylen oraz polietylen, które stanowią prawie 50% zużycia. Po...