Aktywna polityka mieszkaniowa samorządów
Dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy trzema aspektami zrównoważonego rozwoju: gospodarczym, społecznym i środowiskowym mieszkańcy powinni uzyskać wpływ na kształt miast i harmonijny rozwój społeczności lokalnych.
Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu ? to treść 11. celu Zrównoważonego Rozwoju, przyjętego w 2015 r. przez ONZ w ramach tzw. Agendy 2030. Cel ten wskazuje na konieczność tworzenia miejsc zamieszkania odpowiednich dla życia i rozwoju ludzi. Miasta powinny stać się bardziej otwarte, bezpieczne, przystępne cenowo, zapewniać dostęp do praw własności i podstawowych usług.
Jednakże przed miastami stoi wyzwanie związane z ich zarządzaniem ? w jaki sposób dążyć do pomyślnego rozwoju miast i tworzenia miejsc pracy bez nadmiernej eksploatacji ziemi i nie nadwyrężając środków? Inne wyzwania dotyczą problemu przeludnienia, braku funduszy na podstawowe usługi, braku odpowiedniego budownictwa mieszkaniowego oraz niewystarczającej albo pogarszającej się infrastruktury. Wyzwania, w obliczu których stoją miasta, mogą być pokonane na wiele sposobów pozwalających na ich dalszy rozwój, przy jednoczesnej poprawie wykorzystania zasobów, redukcji stopnia zanieczyszczenia i ograniczeniu ubóstwa1.
Międzynarodowe wzorce budownictwa społecznego
W wielu krajach europejskich rozmaite formuły mieszkalnictwa społecznego stanowią d...