Bułgaria stanęła na wysokości zadania i tuż przed zakończeniem swojej unijnej prezydencji zamknęła temat dyrektywy OZE. Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada UE w ramach unijnych negocjacji wypracowały stanowisko w kwestii tego dokumentu. Jego kształt jest w dużej mierze zgodny z oczekiwaniami IGCP.

Kluczowe prace negocjacyjne Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie skupiały się na celu OZE, który państwa członkowskie będą musiały uzyskać do 2030 r., oraz na art. 23 i 24 dyrektywy, bezpośrednio dotyczących ciepłownictwa systemowego. Wyjściowe propozycje Komisji Europejskiej były niekorzystne dla polskiego sektora. Ich kształt uległ znaczącej zmianie również dzięki propozycji rozwiązań przedstawionych przez Izbę.

Osiągnięcia negocjacyjne

Cel OZE to udział energii ze źródeł odnawialnych w Unii w końcowym zużyciu energii brutto, który w 2030 r. mają osiągnąć państwa członkowskie. Rada UE proponowała jako cel 27%, a w stanowisku Parlamentu Europejskiego była wartość 35%. Ostatecznie wynegocjowano cel na poziomie 32%. Wprawdzie Polska liczyła na mniej ambitne plany Unii, ale ciepłownictwo systemowe jest zadowolone z osiągnięć negocjacyjnych, gdyż wytyczone tempo wzrostu udziału OZE w ciepłownictwie nie będzie aż tak dynamiczne. Maksymalny plan promowany przez Parlament zakładał roczny wzrost o 2 punkty procentowe rocznie oraz weryfikację realizacji unijnych wytycznych co roku. Według dyrektywy, przy...