Od kilku miesięcy trwa debata na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Dotyczyć on będzie lat 2021-2027. Komisja Europejska stara się określić potrzeby inwestycyjne różnych gałęzi gospodarki, w tym branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Według wstępnych informacji, Komisja Europejska proponuje przeznaczyć 25% budżetu na działania związane ze zmianami klimatu. Wzrosną wydatki na programy rozwojowe, a spadną na rolnictwo i Fundusz Spójności. Negocjacje i dyskusje trwać będą zapewne do końca 2020 r. W dodatku wciąż wiele potrzeb i zasad pozostaje niejasnych. Dotyczy to na przykład potrzeb krajów członkowskich związanych z wdrażaniem unijnych regulacji. Na rys. 1 zaprezentowano aktualną propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą rozdziału budżetu.

Oszacowanie potrzeb inwestycyjnych

W celu określenia potrzeb inwestycyjnych różnych gałęzi gospodarki, w tym branży wodociągowo-kanalizacyjnej, Komisja Europejska zwróciła się do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD to międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym, która skupia 35 państw) o wsparcie w szacowaniu danych. OECD ma za zadanie oszacować potrzeby inwestycyjne sektora wodnego do 2050 r. w dwóch dziedzinach: usług wodociągowo-kanalizacyjnych oraz inwestycji przeciwpowodziowych. Głównymi celami tych inwestycji ma być pełne wdrożenie ramowej dyrektywy wodnej, adaptacja do zmian klimatu oraz uporządkowania problemu nowych za...