Ponad 20 mln uczestników, ponad 47 tys. zlikwidowanych dzikich wysypisk i ponad 25 mln zł pozyskanych i zaangażowanych w edukację ekologiczną Polaków. To efekty działalności Fundacji Nasza Ziemia i jej sztandarowej akcji ?Sprzątanie świata ? Polska? w ciągu ostatnich 25 lat.

?Sprzątanie świata ? Polska? jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 r. przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Zmieniamy świadomość

W Polsce akcję w 1994 r. zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Przez wiele lat była ona prezesem Fundacji (obecnie jest nim Sławomir Brzózek) i do dzisiaj jest osobiście zaangażowana w jej działalność. Jest laureatką Orderu Uśmiechu, została odznaczona też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i posiada tytuł Człowieka Polskiej Ekologii, a nawet szkołę podstawową w Zdżarach koło Konina własnego imienia. W ?Sprzątaniu świata ? Polska? chodzi głównie o zmianę świadomości, by nie śmiecić i ostatecznie segregować odpady. Zatem im większy udział społeczeństwa, większe zainteresowanie mediów i środowisk opiniotwórczych, tym silniejszy przekaz. I to właśnie dzięki mediom, lokalnym środowiskom opiniotwórczym oraz samorządom od 1994 r. w a...