W ochronie powietrza należy korzystać z planowania przestrzennego oraz wykorzystywać zieloną i błękitną infrastrukturę. Nie tylko pozwoli to chronić powietrze, ale też przyniesie współkorzyści dla mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, aby we wdrażaniu polityki ochrony powietrza uczestniczyli architekci krajobrazu, planiści i specjaliści od zieleni.

W teorii zapobieganie nadmiernemu zanieczyszczeniu powietrza nie jest trudne. Znając najważniejsze źródła emisji zanieczyszczeń, można wdrożyć działania naprawcze i zapobiegawcze. Niestety, w praktyce nie jest to już takie łatwe, na co wskazuje powszechność tego problemu. Na przeszkodzie stają czynniki zarówno gospodarcze i społeczne, jak i polityczne.

3 mln wyciętych drzew

Doświadczenie miast, którym udało się skutecznie poprawić jakość powietrza, wskazuje, że podstawą powodzenia jest przekonanie mieszkańców, że działania te podejmowane są w ich interesie.

Konieczne jest przede wszystkim uznanie, że problem smogu istnieje i powinien być pilnie rozwiązany. Podstawą działań naprawczych musi być edukacja, przekonanie obywateli, że jakość powietrza ma duży wpływ na ich zdrowie i jakość życia, a jednocześnie, że to oni sami są w wielkim stopniu odpowiedzialni za jakość powietrza. Ważne jest także uświadamianie, że tereny zieleni odgrywają istotną rolę w ochronie powietrza.

O tym, jak ważna jest edukacja, świadczyć może efekt tzw. lex Szyszko, to je...