Powszechną praktyką stały się negocjacje przedstawicieli miast z zarządcami sieci, wynikiem których często jest sadzenie drzew blisko sieci lub wręcz na nich. Pogodzenie obu interesów jest możliwe, wymaga jednak zastosowania odpowiednich technologii, dostosowanych do wymagań rozwojowych drzew.

Współczesne miasta nie mogą funkcjonować bez drzew, które są niezbędnie dla zdrowia i komfortu życia ich mieszkańców. Jako niektóre korzyści związane ze wzrostem i funkcjonowaniem drzew można wymienić regulację temperatury i oczyszczanie powietrza, ograniczanie spływu wód powierzchniowych, ograniczenie hałasu, ale również tworzenie siedliska dla wielu organizmów. Obecność drzew wiąże się także z korzyściami społecznymi. Jednak intensywność infrastruktury, również instalacji podziemnych, utrudnia lub uniemożliwia sadzenie nowych drzew i utrzymanie tych już istniejących. Coraz częściej zachowanie normatywnych odległości sadzenia drzew od instalacji podziemnych zmusza projektantów do rezygnacji z sadzenia drzew.

Uszkodzenia systemu korzeniowego

Ocena kolizji czy potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa instalacji, jakie stwarzają drzewa, wymaga analizy kształtu i warunków niezbędnych do rozwoju systemu korzeniowego. Antropogeniczne gleby miejskie charakteryzują się zagęszczeniem, zmniejszonym napowietrzeniem i przepuszczalnością, zmniejszonymi zdolnościami zatrzymywania wody i stanowią barierę dla penetracji korzeni, spow...