Recykling (w) przyszłości
Nieustannie wzrasta liczba ludności. Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych, do 2056 r. populacja ludzi na świecie osiągnie 10 mld. W związku z tym, że surowców, niezbędnych do produkcji dóbr konsumpcyjnych, ubywa, podstawą funkcjonowania gospodarek światowych będzie recykling.
? Rozrastające się aglomeracje miejskie i wzrastająca liczba ludności oznaczają dalszy wzrost zapotrzebowania na wodę, energię czy inne produkty konsumpcyjne. Pewne jest, że ilość odpadów na świecie będzie rosnąć. By utrzymać dotychczasowy standard życia, skazani więc jesteśmy na recykling. W związku z tym musimy poszukiwać takich rozwiązań, które będą zachęcać ludzi do segregacji odpadów, a branże do ich skutecznego przetwarzania i odzyskiwania ? mówi Leszek Pieszczek, członek Zarządu Remondis Sp. z o.o., partner Finału Konkursu Puchar Recyklingu.
Odpadowe problemy
Dużym problemem całej branży jest wciąż zbyt mała odpowiedzialność producenta opakowań i jego zaangażowanie w partycypację w kosztach zbiórki i przetwarzania swoich produktów. ? Przykładowo w Niemczech producenci opakowań ponoszą 100% kosztów wykonania obowiązku recyklingu opakowań, natomiast w Polsce 30-50%, w zależności od rodzaju opakowań. Ostatecznie ktoś te koszty musi ponieść ? wyjaśnia L. Pieszczek. Niezbędna jest też skuteczniejsza walka z patologiami, w tym z likwidacją szarej strefy, operującą nieprawdziwą dokumentacją związaną z realizacją ob...