Elektrownie bardzo niekonwencjonalne
Zakłady energetyczne bazujące na węglu, gazie ziemnym czy ropie naftowej są dla większości z nas nie niczym nowym. Podobnie jest z elektrowniami atomowymi, których w Europie jest już prawie 200. Najciekawsze oraz najbardziej efektowne (niekoniecznie efektywne) nowinki techniczne pojawiają się w sektorze odnawialnych źródeł energii. To pokazuje, jak rozległa jest to część przemysłu. Ponieważ nadal dynamicznie się rozwija, zapewne nie raz zaskoczy nas jeszcze nowymi rozwiązaniami technologicznymi.
Ciekawym rozwiązaniem jest technologia opracowana przez firmę Wavegen wespół z Queen?s University w Belfaście. Projekt ten został wprowadzony w życie na wyspie Islay. Koncepcja polega na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu powietrza. Jego ruchy napędzają turbinę Wellsa, dzięki czemu uzyskiwana jest energia elektryczna. Moc znamionowa jednostki demonstracyjnej to 75 kW.
Niewątpliwą korzyścią zastosowanego typu turbiny jest jej zdolność do obracania się niezależnie od kierunku przepływu źródła energii, czyli w tym przypadku powietrza. Jest to w aspekcie tego rozwiązania niezbędne, aby uzyskiwać korzyść zarówno podczas kompresji, jak i przy dekompresji powietrza. Na tej samej wyspie powstała również elektrownia o mocy 500 kW, która działa w oparciu o opisaną technologię. Jest to typ małej elektrowni, która jest w stanie zaspokajać lokalne potrzeby energetyczne. Być może wraz z biegiem czasu będzie można coraz częściej obserwować tego rodzaju rozwiązania na mor...