Opłaty za usługi wodne

Z początkiem ubiegłego roku istotnej zmianie uległ system opłat, do których ponoszenia zobowiązane są podmioty korzystające z określonych usług wodnych. W ponad rocznej praktyce stosowania regulacji odnoszących się do opłat za usługi wodne wyłoniły się liczne problemy interpretacyjne, których próba rozwiania doprowadziła do prezentacji odmiennych stanowisk.

Kształtująca się linia orzecznicza prezentuje interpretację korzystną dla podmiotów zobowiązanych, powołując się m.in. na obowiązującą w polskim prawie zasadę rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść strony. W efekcie znaczna część zaskarżanych decyzji w przedmiocie ustalenia opłat stałych za usługi wodne jest uchylana.

Obowiązek ponoszenia opłaty stałej

Jedną z wątpliwości budzi pytanie: kiedy powstaje obowiązek uiszczania opłaty stałej za usługi wodne? Czy sam fakt istnienia w obrocie prawnym pozwolenia wodnoprawnego stanowi wystarczającą przesłankę dla obowiązku naliczenia przez organ i uiszczania przez podmiot zobowiązany opłaty, czy też konieczne jest zaistnienie dodatkowego elementu w postaci faktycznej, realnej możliwości korzystania z usług wodnych? Należy wskazać, że pozwolenie wodnoprawne jest decyzją wstępną do dalszych uzgodnień inwestycyjnych. Oznacza to, że istnieje ono w obrocie prawnym, jeszcze zanim odpowiednia infrastruktura urzeczywistniająca jego realizację powstanie.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?