Wszystko o termicznym przekształcaniu odpadów
Jak spalanie odpadów może wpisać się w gospodarkę miast? Czy termiczne przekształcanie spełnia założenia GOZ i zero waste? Między innymi o tym pod koniec stycznia br. rozmawiali uczestnicy konferencji. Organizatorem wydarzenia była firma Abrys.
Branża energetyczna i ciepłownicza z nadzieją przyjęły deklaracje Ministerstwa Energii, które chce ułatwić i poszerzyć w Polsce możliwość wykorzystywania odpadów do produkcji energii. Jednym z założeń projektu ME jest pozyskiwanie energii z odpadów m.in. poprzez ich wykorzystywanie przez lokalne elektrociepłownie.
Przedsiębiorcy i eksperci z branży gospodarki odpadami widzą tym rozwiązaniu szansę na zażegnanie kryzysu związanego z zalegającymi w legalnych i nielegalnych magazynach odpadami resztkowymi frakcji kalorycznej, które jako łatwopalne mogą stanowić zagrożenie pożarowe i ekologiczne. Odpady te nie nadają się do przetworzenia. Możliwe jest natomiast odzyskanie z nich energii do ogrzewania i produkcji prądu. Takie odpady stanowią ok. 1/3 spośród 12 mln ton odpadów powstających w Polsce w ciągu roku. Przepisy nie mówią, jak je zagospodarować, a kłopotliwych odpadów z roku na rok przybywa.
Energia z odpadów w PEP2024
Zapis o możliwości pozyskiwania energii z odpadów, jako ważnym składniku miksu energetycznego, pojawił się w opublikowanym pod koniec ubiegłego roku dokumencie