W wielu krajach zachodniej i południowej Europy bambusy na dobre rozgościły się w przestrzeni miejskiej. W Polsce ich popularność w ogrodach przydomowych z roku na rok rośnie, jednak w zieleni publicznej wciąż należą do rzadkości. Tymczasem warto zwrócić na nie baczniejszą uwagę, gdyż mają szereg niepodważalnych zalet.

Przede wszystkim bambusy to rośliny niezwykle żywotne, po zasiedleniu stanowiska bez problemu radzące sobie z konkurencją chwastów. Charakteryzują się także wysoką odpornością na choroby i szkodniki, co sprawia, że w praktyce nie wymagają żadnych zabiegów chemicznych. Są bezpieczne dla dzieci i zwierząt, gdyż nie tylko nie są trujące, ale wiele z nich jest jadalnych i z powodzeniem wykorzystywanych do celów kulinarnych. Ponieważ kwitną raz na kilkadziesiąt lat, nie pylą, są zatem przyjazne dla alergików. Ponadto bambusowe zarośla to miejsce chętnie wybierane przez ptaki do zakładania gniazd. Nie sposób także pominąć egzotycznego wyglądu i kojącego nerwy szumu, jaki towarzyszy poruszaniu się ich liści na wietrze.

Oczywiście, tak jak w przypadku każdej innej rośliny. wymagana jest elementarna wiedza, aby poprzez niewłaściwy dobór gatunków, nieodpowiednie stanowisko czy błędne zastosowanie nie pogrzebać spektakularnego sukcesu, który powinien towarzyszyć wprowadzeniu bambusów do przestrzeni miejskiej. Żeby inwestycja w bambusowe nasadzenia przyniosła spodziewane rezultaty, trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?