Wdrażanie GOZ-u: konferencja w Kielcach
Celem wprowadzania GOZ-u jest wypracowanie rozwiązań technicznych, organizacyjnych i legislacyjnych, które zmniejszą wpływ działalności człowieka na środowisko, zapewnią bezpieczeństwo dostaw surowców i energii oraz ochronią rynek pracy przed wstrząsami. Uczestnicy Konferencji ?Gospodarka o obiegu zamkniętym ? rozwiązania dla gmin w perspektywie 2025 r.?, która odbyła się w Kielcach podczas Targów EKOTECH i ENEX, rozmawiali o wdrażaniu elementów gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce i Europie.
Odpady budowlane jako surowiec
Z nadzieją mówiono o ?zielonych? zamówieniach publicznych i zamykaniu pętli surowców w gospodarce. O ekoprojektowaniu produktów i odpowiedzialności biznesu przypomnieli Tadeusz Joniewicz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Piotr Brzeziński z VIVE TEXTILE RECYCLING. O ?zielonych? zamówieniach publicznych, w których pod uwagę brany jest aspekt ekologiczny, opowiedzieli Marcin Skowron z Urzędu Zamówień Publicznych i Tomasz Jakubiec z Urzędu Miasta Łodzi.
Proces wdrażania GOZ przedstawiła Małgorzata Izdebska, sekretarz gminy Wołomin, a Mariusz Kalisz z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych przedstawił projekt ?Cinderella?. Jest to model biznesowy gospodarki o obiegu zamkniętym dla wzmocnienia zrównoważonego budownictwa miejskiego. Jego celem jest wykorzystanie wtórnych surowców pierwotnych, które łatwo pozyskać na terenach miejskich. Projekt obejmuje produkcję kruszyw i materiałów budowlanych.
...