Dodatkowo jednym z poważniejszych problemów, z jakimi musimy się współcześnie mierzyć, jest nadmierna produkcja różnego typu dóbr, a co za tym idzie ? generowanie coraz większych ilości odpadów. Nastawienie społeczeństwa na konsumpcję, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, powoduje, iż coraz więcej produktów wytwarza się w celu szybkiego zysku producenta i pozornego komfortu klienta, bez zwrócenia uwagi na poszanowanie środowiska naturalnego w całym cyklu życia danego produktu.

Za dużo plastiku!

Jednym z większych zagrożeń środowiskowych jest nadmierne zużycie plastiku i jego niewłaściwe zagospodarowanie. Rewolucja przemysłowa związana z wynalezieniem tworzyw sztucznych i ich zastosowanie na szeroką skalę była przełomowym wydarzeniem dla ludzkości. Pierwowzorem całkowicie syntetycznych tworzyw sztucznych był wynaleziony w 1907 bakelit, opatentowany przez chemika Leo H. Beakelanda. Jednak już wcześniej podejmowano syntezy tworzyw polimerowych, takich jak nitroceluloza czy celuloid.

Dzisiaj niemożliwe wydaje się funkcjonowanie świata bez tworzyw sztucznych ? są one obecne praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Masowa produkcja wielu wyrobów z plastiku spowodowała ich większą dostępność na rynku. Stało się to możliwe z uwagi na znacząco niższe koszty i szybkość wytwarzania w stosunku do przedmiotów z materiałów naturalnych. Nastąpiła ?rewolucja plastikowa?. Jak każde tego typu działanie, pociągnęła ona jednak za sobą...