Energetyka oparta na paliwie jądrowym jest obecna w naszych realiach od całkiem niedawna. Pierwsza elektrownia została bowiem uruchomiona w roku 1954. Co ciekawe, doszło do tego na terenie ZSRR, a dokładniej w mieście Obnińsk.

Pomimo ?krótkiej historii? energetyka jądrowa zdążyła już mocno się zakorzenić w strukturach systemów elektroenergetycznych wielu państw. Często do tego stopnia, iż nie jest już możliwe zrezygnowanie z niej. Co wydarzyło się przez 65 lat w aspekcie wykorzystania energii atomowej? Jakie są zapatrywania w kontekście jej przyszłości? Poszukaliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z ?atomem?.

452 reaktory, 398 GW mocy

Reaktory jądrowe pracują dziś w wielu zakątkach świata. Nie zdziwi nikogo fakt, iż w niektórych obszarach ich nagromadzenie jest znacznie bardziej zauważalne w porównaniu do pozostałych. Wynika to przede wszystkim z kosztów, jakie towarzyszą budowie tego rodzaju elektrowni, a nie są one niskie. Szacunkowa kwota zawiera się pomiędzy 2 a 4 mld dolarów, a bywają przypadki, które kosztowały krotności tych kwot. Wszystko zależy jednak od konkretnego projektu.

Na rys. 1 zilustrowany został rozkład liczby reaktorów w zależności od rejonu świata. Widać, iż przewodzą trzy obszary, a mianowicie Ameryka Północna (głównie Stany Zjednoczone), Azja ? Daleki Wschód (głównie Chiny oraz Japonia) i Europa Zachodnia (głównie Francja). Warto zwrócić uwagę na informacje o mocy zainstalow...