Gospodarka o obiegu zamkniętym opiera się na dość powszechnie uznawanym diagramie opracowanym przez Ellen MacArthur Foundation1. Mówi on o istnieniu dwóch cykli: biologicznym (obejmującym surowce odnawialne) oraz technicznym (obejmującym surowce nieodnawialne). Do cyklu biologicznego zaliczać będziemy działania spełniające dwa warunki - będą posiadały walor cyrkularności oraz dotyczyć będą zasobów odnawialnych - biomasy.

Waloru cyrkularności poszukiwać trzeba w definicji gospodarki o obiegu zamkniętym. Jeżeli przyjąć tę zawartą w przyjętym w lutym br. przez Stały Komitet Rady Ministrów projekcie Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (dalej: Mapa drogowa GOZ), to mówić będziemy o modelu model rozwoju gospodarczego, w którym ? przy zachowaniu warunku wydajności ? wartość dodana zasobów, materiałów i produktów będzie maksymalizowana, ilość wytwarzanych odpadów będzie minimalizowana, a powstające odpady będą zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Zasoby odnawialne a biomasa

Jeżeli chodzi o definicję zasobów odnawialnych, czyli biomasy, najlepiej posłużyć się pojęciem z ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z tym aktem prawnym biomasa to przede wszystkim ulegająca biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa, w tym substancje roślinne i zwierzęce, z leśnictwa i związanyc...