Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. Wskutek złej jakości powietrza statystycznie co 12 minut umiera jeden mieszkaniec Polski (43 - 45 tys. zgonów rocznie). Głównym źródłem takiego stanu są gospodarstwa domowe z węglowymi piecami oraz lokalne kotłownie. W ramach antysmogowej mobilizacji, rozwoju ciepłownictwa systemowego oraz konieczności dostosowywania się do zaostrzających norm emisyjnych wyznaczonych przez UE aktualnie funkcjonują dwa krajowe programy ?Czyste Powietrze? i ?Ciepłownictwo powiatowe?, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Przyjrzyjmy się plusom i minusom obu programów.

Czyste powietrze

Od września 2018 r. (z krótką przerwą) realizowany jest rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem ma być ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, są to: ciepło systemowe,  pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, gdyż wiele domów w Polsce b...