Unia Europejska zmierza do gospodarki obiegu zamkniętego. Każde państwo członkowskie UE podjęło już jakieś działania w tym kierunku. Podczas Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, zaprezentowała ?Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym?. Podobną mapę dotychczas opracowało i przyjęło wiele krajów, m.in. Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia i Słowenia.

W Polsce w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) połączono dotychczasowe trzy, dotyczące wody, surowców naturalnych i wtórnych w jedną ? KIS ds. gospodarki o obiegu zamkniętym. W KIS GOZ zakłada się, że ocena aspektów środowiskowych i założeń ekonomicznych powinna być rozpatrywana łącznie na każdym etapie procesu (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze ?EiR? ? przyp. red.).

W Ministerstwie Rozwoju działa Zespół do spraw Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, a Ministerstwo Środowiska przygotowało program pilotażowy GOZ, który na początek obejmie pięć gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Celem pilotażu, realizowanego przy finansowym wsparciu NFOŚiGW, jest wypracowanie przez gminy dobrych praktyk w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Na razie wybrano pięć samorządów, które zdecydowały się wdrażać program wspierany przez MŚ. Są to: Krasnobród, Łukowica, Sokoły, Tuczno i Wieluń. Jakie działania podejmują w tym czasie inne polskie miasta?

Gospodarka o obiegu z...