Przełom w recyklingu opon: Nadzieja w pirolizie
Co roku na świecie wymienia się ponad miliard opon w samochodach. Ich zagospodarowanie jest wielkim problemem na całym świecie. W 2006 r. pod Madrytem w Hiszpanii istniało składowisko, na którym nielegalnie składowano pięć milionów opon. Gdy doszło na nim do pożaru, trwał on kilka tygodni. Także w Polsce w ubiegłych latach wielokrotnie dochodziło do wielkich pożarów składowisk opon. Ich gaszenie jest bardzo trudne, a podczas spalania wydziela się wiele toksycznych substancji.
Start-up, który zmieni świat?
W Europie około 70% zużytych opon jest spalanych w cementowniach, choć wszystkie można by ponownie użyć do produkcji gumy. Polski start-up Syntoil zapewnia, że wie, jak to robić. Zastosowana technologia ma mieć zbawienny wpływ na środowisko i być finansowo opłacalna dla przemysłu gumiarskiego. Pomysł zaprezentowany przez Martynę Sztabę z Syntoil zdobył głosy jury polskiej edycji konkursu Chivas Venture.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad sto start-upów z całej Polski. Obszary ich działalności były bardzo różnorodne. Rywalizowały różnorodne firmy ? od branży MedTech, EcoTech czy BioTech po użytkowy design. Syntoil określa swój obszar działalności jako CleanTech. W etapie selekcji podczas kolejnych etapów konkursu jury wybrało 11 półfinalistów, a następnie wyłoniło finałową piątkę projektów.
Jury nie ukrywa, że zwycięzcę polskiej edycji wyłoniono po długiej dyskusji. Dlaczego wskazano Syntoil? Wyjaśn...