Innowacje sposobem na bezpieczeństwa drogowe

Wysoka liczba wypadków drogowych w Polsce sprawia, że samorządy coraz chętniej inwestują w nowatorskie metody zwiększania bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Przykładem takiej innowacji jest świecąca ścieżka rowerowa. Istnieją też inne rozwiązania z obszaru drogownictwa, które można z powodzeniem realizować nawet w gminach dysponujących niewielkim budżetem.

W 2017 r. na polskich drogach miało miejsce 32 760 wypadków, co ? według danych opublikowanych w bazie CARE ? sytuuje nas na ósmym miejscu listy europejskich miast o największej liczbie niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Rok później Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zanotowało 31 674 wypadki, w wyniku których zginęły 2862 osoby, a aż 37 359 osób zostało rannych.

Zdecydowana większość wypadków, bo aż 71,2%, miała miejsce w obszarze zabudowanym, co przełożyło się na spadek bezpieczeństwa pieszych. Według danych policji, ?najechanie na pieszego? stanowi w Polsce drugi z najczęściej występujących typów wypadków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aż 40% ofiar wypadków drogowych to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, ale także rowerzyści i motorowerzyści. W przeciwieństwie do kierowców są oni pozbawieni ochrony zapewnianej przez pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne lub choćby karoserię samochodu. Istotną rolą samorządów powinno więc być zwiększenie poziomu bezpi...