Gospodarka osadami ściekowymi w Polsce coraz bardziej nabiera tempa, zatem, aby sprostać jej wymaganiom, w tym również utylizacji osadów ściekowych, konieczne jest wprowadzanie i testowanie nowych metod mających na celu przede wszystkim realizację recyklingu energetycznego oraz materiałowego.

W wyniku oczyszczania ścieków powstają osady ściekowe, które należy w odpowiedni sposób zagospodarować. Osady ściekowe mają różny skład i charakterystykę, która zależy głównie od rodzaju ścieków, z jakich pochodzą, oraz od miejsca, gdzie powstają.

Właściwości fizyczne osadów ściekowych charakteryzowane są głównie przez barwę, zapach, strukturę, uwodnienie, zawartość ciał stałych, gęstość i wielkość cząstek. Główne właściwości osadów ściekowych przedstawiono na rys. 1.

 

Miejsce powstawania osadów ściekowych w ciągu technologicznym oczyszczania ścieków ma wpływ na jego rodzaj, co oddziałuje na jego barwę i zapach. Struktura ma wpływ na skuteczność osadu do gromadzenia wody. W zależności od porowatości osadu ściekowego można wyróżnić strukturę komórkową, kłaczkowatą czy też mieszaną. Na wartość uwodnienia osadów ściekowych ma wpływ rodzaj użytego urządzenia do oczyszczania ścieków, a jego wartość dla osadów pochodzenia organicznego mieści się w granicach od 85 do 99%, zaś dla osadów pochodzenia mineralnego od 50 do 70%.

Właściwości chemiczne i technologiczne

Właściwości...