Do tego, jak istotne jest tworzenie systemów gromadzenia i długotrwałego przechowywania wody, nie trzeba nikogo przekonywać. W obliczu dynamicznie postępujących zmian klimatycznych retencja stanowi szansę na ocalenie lokalnej roślinności przed przesuszeniem. Niektóre ze stosowanych obecnie rozwiązań powstały ponad 100 lat temu, lecz nadal zachowują wysoką skuteczność.

Aktualnie retencjonowanie wody jest uznawane za konieczność, ale w przeszłości nie przykładano do niego aż tak wielkiej wagi. Tym bardziej warto więc docenić rozwiązania zastosowane niegdyś w polskich miastach, które nadal służą mieszkańcom, zapewniając im dostęp do wody i wyznaczając atrakcyjne tereny rekreacyjne. Aby dowiedzieć się, jak w przeszłości radzono sobie z długotrwałym gromadzeniem wody, najlepiej przeanalizować przykłady działań o charakterze retencyjnym, które podejmowano w kilku dużych miastach. Sprawdźmy więc, jakie systemy funkcjonowały kiedyś w trzech polskich metropoliach, z których każda leży w innej części kraju ? w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.
Ochrona przed żywiołem
Pisząc o dawnych systemach retencji, warto pamiętać o specyfice położenia miasta i związanych z nim naturalnych uwarunkowań, które od wieków determinowały podejmowanie działań dotyczących przeciwdziałaniu powodziom. Doskonałym tego przykładem jest Gdańsk, którego historia ? podobnie zresztą jak pobliskich Żuław Wiślanych ? jest ściśle związana z obecnością Morza Ba...