Pomyśl

Na etapie projektowania budynku warto zadać sobie pytanie po co inwestować w tego rodzaju rozwiązanie i czy jest nam ono w ogóle potrzebne. Zielony dach to szereg zalet ekologicznych oraz ekonomicznych dla mieszkańców lub użytkowników budynku oraz jego otoczenia, z których najważniejsze to: ochrona hydroizolacji, izolacja termiczna oraz akustyczna budynku, spowolnienie odpływu wód opadowych i roztopowych oraz poprawa mikroklimatu. Zalety te pokazują, że decydując się na dach pokryty roślinnością, nie tylko korzystamy sami, ale dajemy również coś środowisku.

Często słyszymy, że inwestor zrezygnował z zielonego dachu z obawy o hydroizolację budynku. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że problemy związane z przeciekaniem dachu wynikają ze źle zainstalowanej lub uszkodzonej na którymś etapie budowy hydroizolacji. Sam fakt występowania na dachu roślinności nie ma negatywnego wpływy na ten element, a wręcz wydłuża żywotność hydroizolacji pod warunkiem, że wyposażona jest ona we właściwości przeciwkorzenne. Nie powinniśmy zatem łączyć przecieków dachu z roślinnością na nim występującą.

Zaplanuj

Planowanie dachu pokrytego roślinnością nie jest niczym trudnym i specjalnie nie różni się od wyboru standardowych połaci dachowych. Zacząć należy oczywiście od decyzji o założeniu zielonego dachu na etapie projektowania budynku. Nie znaczy to jednak, że adaptowanie dachu pokrytego papą czy dachówką na dach z...