Siedem kroków do rewolucji w opakowaniach
W czerwcu 2018 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostały nowe dyrektywy środowiskowe, określające między innymi aktualne cele i wymagania dotyczące gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jednym z głównych założeń tych dyrektyw, znanych pod nazwą ?pakietu odpadowego?, jest wdrożenie innowacyjnej koncepcji gospodarczej, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz powiązanej z nią strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), obejmującej wprowadzane opakowania i wytwarzane odpady opakowaniowe.
Obowiązki związane z transpozycją i implementacją dyrektyw unijnych obciążają w pierwszej kolejności państwa członkowskie i to władze publiczne muszą wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za prawidłowe wdrożenie odnośnych wymagań. Z drugiej jednak strony, organy administracyjne powinny wsłuchiwać się w głos przedstawicieli sektora gospodarki odpadami, tak aby projektowane rozwiązania cechowały się realizmem i umożliwiały faktyczne osiągnięcie celów ustanowionych przez Unię Europejską, zwłaszcza w kwestii realizacji wymaganych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych.
Wspólna inicjatywa
W związku z powyższym temat wdrożenia w Polsce strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta podjęły dwie organizacje odzysku opakowań ? Interseroh oraz CP Recycling. Oba podmioty należą do światowych koncernów (odpowiednio ALBA Group oraz Grupa CANPACK) i efektywnie korzystaj...