Wdrożenie ROP jest możliwe i konieczne

Dla kogo tworzywa sztuczne stanowią problem? Jak dobrze je zagospodarować i przetworzyć, by w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływały na środowisko? Między innymi o tych zagadnieniach rozmawiali uczestnicy debaty ?Kto zapłaci za plastikowe odpady??, zorganizowanej przez redakcję ?Przeglądu Komunalnego?.

Tworzywa sztuczne upowszechniły się w latach 50. i obecnie są niezbędnym elementem w procesie przechowywania żywności. Jak przypomniała Katarzyna Borucka z Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, są trwałe, lekkie i doskonale zabezpieczają produkty spożywcze. ? Trudno dziś wyobrazić sobie, że uda się je zastąpić z dnia na dzień. Kluczem jest tu odpowiednie ich zagospodarowanie i zbieranie ? zaznaczyła.

Magdalena Dziczek, dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, stwierdziła, że problemem nie jest ani sam surowiec, ani jego zagospodarowanie. ? Tworzywo sztuczne jest użytecznym materiałem, ważne jest, jak z niego korzystamy ? stwierdziła Dziczek. ? Większość polimerów nie jest problematyczna. Problemem jest np. folia. Owijanie opakowań folią PCV jest już przeszłością, producenci powoli od tego odchodzą ? podkreślała.

Marek Sobiecki, członek Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej, przypomniał, że ilości plastiku trafiającego na rynek wzrastają ? w 217 roku na rynek z...