Nieuwzględnione postulaty w sprawie u.c.p.g.
Nieuwzględnione postulaty w sprawie u.c.p.g.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została podpisana przez prezydenta RP 7 sierpnia br. KIGO, mając na uwadze liczne opinie przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie, apelowała o wycofanie z projektu ustawy zmian dotyczących odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych oraz dotyczących zniesienia funkcjonującej obecnie w ramach WPGO regionalizacji w gospodarce odpadami.
Jako eksperci branży gospodarki odpadami stoimy na stanowisku, że likwidacja, obowiązującej od lat, regionalizacji w gospodarce odpadami wpłynie negatywnie na obecny system gospodarki odpadami, który oparty był na RIPOK-ach wybudowanych w oparciu o koncepcję regionalizacji i współdziałania.
Duże ryzyko finansowe
Nowe rozwiązania mogą zatem zniweczyć sprawnie działające obecne systemy, zbudowane przy zaangażowaniu ogromnych środków finansowych dzięki wysiłkom samorządów, związków międzygminnych oraz przedsiębiorców sektora samorządowego i prywatnego. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie, reprezentujący RIPOK-i, które zostały wybudowane bądź zmodernizowane w ostatnich latach przy wysokich nakładach finansowych w celu wyposażenia ich w nowoczesne technologie zapewniające osiąganie w nich wysokich poziomów recyklingu i odzysku ? na skutek zniesienia regionalizacji mogą znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie kierowany do nich wystarczający strumień odpadów, zapewniający stabilność działalności. Spowodować to może konieczność zwrotu pozyskanych na ich budowę środków krajowych i unijnych, a także całkowite wstrzymanie budowy oraz rozbudowy dalszych potrzebnych instalacji z uwagi na niewspółmiernie wysokie ryzyko finansowe.
Zwracaliśmy się także o utrzymanie dotychczasowych rozwiązań ustawowych dotyczących nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, prosząc o wykreślenie projektowanego ustępu 2c w art. 6c ww. ustawy, w brzmieniu: ?2c. Przystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest dobrowolne i następuje na podstawie zgody właściciela wyrażonej w formie pisemnej?.
Negatywna ocena
Przedsiębiorcy zrzeszeni w KIGO negatywnie odnieśli się do zmian zaproponowanych w nowej tzw. ustawie czystościowej, gdyż w ich opinii wyłączenie z systemów gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych uniemożliwi wielu gminom, które z mocy prawa zobowiązane są do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu i odzysku odpadów, prowadzenie sprawnej i skutecznej kontroli nad systemami gospodarki odpadami. W opinii naszych członków decyzję co do objęcia systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości niezamieszkałych powinny samodzielnie podejmować, tak jak dotychczas, organy gmin. Obecny system zapewniał wielu gminom nie tylko zmniejszenie patologii, ale przede wszystkim optymalizację kosztów, co przekładało się bezpośrednio na zmniejszenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pobieranych od mieszkańców. Jednocześnie wielu miastom w zabudowie śródmiejskiej obecny system zapewniał możliwość równoległego odbioru odpadów, co zmniejszało ruch samochodowy w centrach.
Konieczne planowe podejście
Niestety, pomimo apeli kierowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami do premiera RP, ministra środowiska, marszałków Sejmu i Senatu RP, przewodniczących Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, przewodniczącej Podkomisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw w Sejmie RP, a także do przewodniczących Komisji Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Senatu RP nasze postulaty nie zostały uwzględnione na żadnym z etapów procedowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W opinii KIGO rozwiązania przyjęte w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w żaden sposób nie wpłyną na koszty gospodarstw domowych, co było jednym z założeń wprowadzonych zmian.
Dlatego uważamy, że konieczne jest planowe podejście do branży gospodarki odpadami i z olbrzymim zainteresowaniem wyczekujemy jak najszybszych działań rządowych nad wprowadzeniem systemu zachęt wspierających budowę stabilnego rynku odbioru odpadów, poprzez wprowadzenie do prawodawstwa polskiego regulacji sprzyjających stworzeniu rynku odbioru surowców wtórnych oraz wprowadzających rozszerzoną finansową odpowiedzialność wprowadzających na rynek opakowania i produkty w opakowaniach.
Tomasz Uciński
prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami
Szanowni Państwo
Już dzisiaj serdecznie zapraszamy członków KIGO oraz wszystkich przedstawicieli spółek komunalnych sektora samorządowego do udziału w 12. edycji konferencji KIGO, która odbędzie się 30 stycznia i 1 lutego 2020 r. w Hotelu QUBUS w Krakowie.
Zarząd KIGO