“Naturalny wybór”
W ciągu trzech dni (5?7 września) przez hale targowe warszawskiego EXPO XXI przeszło w sumie 15 tys. osób, z czego 7025 stanowili goście branżowi. Najliczniejsze grupy przyjechały z Ukrainy, Litwy, Rosji, Holandii, Białorusi oraz Łotwy. W targach uczestniczyło blisko 300 wystawców. Rynek zagraniczny reprezentowały zaś 92 firmy.
Hasłem 27. edycji targów był ?Naturalny wybór?. ? To wydarzenie wyrosło z pasji ludzi, którzy są bardzo blisko związani z zielenią ? powiedziała podczas otwarcia Agnieszka Żukowska, prezes Agencji Promocji Zieleni (APZ). Jak dodał Wojciech Wróblewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich (ZSzP), rośliny ? główny bohater tej wystawy ? to nie jedynie element ozdobny. Korzyści z ich występowania jest wiele: obniżanie temperatury powietrza, gromadzenie wody, oczywista produkcja tlenu, ale także niwelowanie hałasu i poziomu stresu, co potwierdzono wieloma badaniami. Wróblewski zaznaczył, że rynek szkółkarski nie może uciekać przed nowymi wyzwaniami. Stąd też konieczne jest m.in. poszukiwanie rozwiązań oszczędzających wodę w produkcji roślin (sprawny, efektywny system nawadniania), ograniczanie lub też zrezygnowanie z plastiku (zastępowanie go innymi materiałami, decydowanie się na ponowne użycie i kierowanie go do recyklingu). ? Wdrażanie rozwiązań jest naszym obowiązkiem wobec kolejnych pokoleń ? podsumował Wróblewski.
Konkurs nowości
Podczas otwarcia targów ogłoszono wyniki ? jedynego w Polsce ? konkursu nowości roślin. Złoty medal przyznano Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn za wyselekcjonowanie odmiany klonu pospolitego ?Warmia?. Srebrny medal powędrował do firmy Vitroflora za wprowadzoną na polski rynek dąbrówkę rozłogową ?Gold Chang? PBR. Brązowymi medalami uhonorowano rośliny: miskant chiński ?Boucle? PBR (Daglezja Artur Maj), judaszowiec kanadyjski CAROLINA SWEETHEART (Szkółkarstwo Ozdobne Olszewscy), pęcherznica kalinolistna TINY WINE GOLD (Szkółki Kurowscy), kocimiętka NEPTUNE ?Bokratune? (Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK).
Za promocję polskich odmian roślin, ZSzP postanowił nagrodzić honorowym laurem Ogród Botaniczny Uniwersytetu we Wrocławiu za stworzenie w Arboretum w Wojsławicach Ogrodu Milenijnego z kolekcją polskich odmian.
Prezentacja najnowszej oferty
Szkółkarze i ogrodnicy pokazali różnorodny przegląd asortymentu krzewów, pnączy, bylin, roślin iglastych, ale też dużych drzew, formowanych egzemplarzy i gotowych żywopłotów, jak i zielonych ścian. W ramach wystawy widoczna była oferta owocowych odmian roślin do uprawy amatorskiej, ale też towarowej produkcji ? głównie krzewów jagodowych. Silny i nadal rozwijający się trend to byliny i trawy ? obecne na wielu szkółkarskich stoiskach w formie handlowej lub gotowych do skopiowania rabat.
Oferta działu ?Technika? to asortyment i propozycja kierowana do szkółkarzy, ogrodników i wykonawców terenów zieleni. Duży sprzęt dedykowany był głównie do pielęgnacji terenów zieleni (publicznych i prywatnych) i do pracy w gospodarstwach szkółkarskich, gdzie pozwala uniezależnić się od rosnących kosztów pracy i usprawnić wiele działań.
Profesjonaliści mieli również możliwość zapoznania się z portfolio nowości w zakresie środków ochrony roślin, nawozów czy systemów opakowań, oznakowania i rozwiązań logistycznych. W segmencie ,,decor? prezentowano zarówno altany czy meble, jak i drobiazgi w różnych stylach ? do ogrodów i wnętrz. Dla architektów krajobrazu szczególnie interesująca była oferta warsztatów dających możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w zakresie projektowania i wizualizacji terenów zieleni. Wydawnictwa branżowe i konsumenckie obecne na targach oferowały książki i czasopisma.
Miejsce wymiany wiedzy
O tendencjach na rynku rozmawiano z ekspertami w czasie branżowych spotkań. Ogólnopolska konferencja ?Mocno zielone miasto? poświęcona zieleni miejskiej zgromadziła 320 osób odpowiedzialnych za tworzenie i utrzymanie zieleni w miastach i gminach. ? Poprzez organizację konferencji dodajemy swój wkład do zielonych kompetencji, byśmy byli bardziej zainspirowani i zasileni do zazieleniania miasta ? zaznaczyła podczas otwarcia Agnieszka Żukowska. Spotkanie rozpoczęła prelekcja Grzegorza Falkowskiego z ZSzP, który zestawił gatunki krzewów przyjazne ptakom i owadom. ? Temat bardzo na czasie, powstaje wiele inicjatyw, które mają sprzyjać ochronie entomofauny, wzbogacić bioróżnorodność miejską ? podkreślał Falkowski. Przykładowo wyjątkowo ozdobną rośliną jest leszczyna pospolita, zakwita jako pierwsza w naszym kraju, w marcu, czasem nawet na koniec lutego, gdy temperatura przekroczy kilka stopni powyżej zera. Rozważając nasadzenia roślin przyjaznym ptakom i owadom, warto także zwrócić uwagę na m.in. wrzosiec krwisty, dereń skrętolistny, berberys ?Red Tears?, kalinę koralową, hortensję krzewiastą, hortensję bukietową, tawlinę jarzębolistną, lawendę wąskolistną, róże, pięciornik krzewiasty, bluszcz pospolity. W programie znalazły się także tematy dotyczące systemowej ochrony istniejących drzew, nawożenia w mieście, miejskich ogrodów naturalistycznych oraz parków kieszonkowych Krakowa.
Okazało się, że ogromne zainteresowanie wśród szkółkarzy i ogrodników wzbudził temat nowych przepisów w zakresie paszportowania roślin przedstawiany podczas seminarium ?Wiedza dla producentów?. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób.
Kwitnący biznes
W ramach towarzyszącej wystawie FLOWER EXPO POLAND zaprezentowano najnowszą ofertę kwiatów ciętych i doniczkowych pochodzących m.in. z Holandii, USA, Danii, Włoch i Kenii ? przedstawioną w postaci inspirujących aranżacji. Prezentowano przede wszystkim róże w mnogości barw i kształtu kwiatów, także storczyki, gerbery, słoneczniki czy eustomy. Natomiast rośliny doniczkowe, w tym modne sukulenty, poza obecnością w ekspozycjach stały się bohaterami pokazów i seminarium, gdzie przybliżony został nie tylko ich dekoracyjny charakter, ale też wpływ na zdrowszy klimat we wnętrzach. Podczas seminarium ?Wiedza dla handlu?, prowadzący wzięli na warsztat zarządzanie ceną, marketing w miejscu sprzedaży oraz wykorzystywanie mediów społecznościowych jako skutecznego narzędzia promocji.
Organizatorzy ? APZ oraz ZSzP ? przyszłoroczną edycję wydarzenia zapowiedzieli na 3?5 września, co już dziś warto odnotować w kalendarzu.
Judyta Więcławska