Wiek senioralny dla człowieka to czas znaczących zmian, przejścia z wydajnej pracy etatowej na emeryturę, nagłe spowolnienie trybu życia, pogłębiania się problemów zdrowotnych, ograniczania możliwości fizycznych. Pozytywne w tym okresie jest to, co podkreśla większość osób starszych ? że mają dużo czasu na realizację swoich pasji i rozwijanie hobby. Seniorzy to często zapaleni ogrodnicy czerpiący przyjemność z pracy z roślinami, z wizyt w ogrodzie, spacerów i spotkań w parkach, a także wycieczek do miejsc atrakcyjnych ogrodniczo, takich jak ogrody pokazowe, wystawy ogrodnicze, szkółki, arboreta czy parki historyczne.
Osoby starsze mają swoje wymagania i ograniczenia związane z wiekiem, ponieważ proces starzenia powoduje zmiany m.in. w mobilności i ostrości widzenia. Jest to czas, w którym ludzie muszą dokonywać ostrożniejszych wyborów dotyczących tego, jakie czynności są przyjemne, możliwe, bezpieczne i w zasięgu ręki. Wybory te zależą w dużej mierze od jakości projektu i wsparcia odpowiednio urządzonego środowiska. Inclusive design (ang. projektowanie włączające) to wspaniały humanistyczny trend designu otwartego na zaspokojenie potrzeb różnych grup odbiorców.
Komponenty projektu ogrodu często są przeoczane przez twórców ogrodów, a nieprzyjazne seniorom, to np. trudne lub ciężkie do otwarcia drzwi, niefunkcjonalne schody, skomplikowany układ komunikacyjny, luźne lub śliskie nawierzchnie, niewystarczająca liczba wygodnych ławek. Te detale mogą być męczącym...