Autorzy opracowania ?Publiczna przestrzeń miejska wobec potrzeb seniorów. Przykład Poznania? podkreślają, że przestrzeń publiczna odgrywa ważną rolę w sposobie przystosowania się do starości. Dobrze zagospodarowane miasto powinno podtrzymywać aktywność i samodzielność osób w podeszłym wieku, pozwalać im na zawiązywanie relacji oraz zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Na podstawie wywiadów z seniorami, autorzy sformułowali rekomendacje dla specjalistów odpowiedzialnych za tworzenie miejskiej przestrzeni. Oto najważniejsze zalecenia w kontekście małej architektury:

  • chodniki i przejścia dla pieszych z blisko ustawionymi ławkami i innymi miejscami odpoczynku,
  • ławki w parkach wygodne, z podparciami, ustawione blisko siebie,
  • przystanki zadaszone, chronione przed wiatrem z wygodnymi ławkami,
  • ławki w parkach ustawione w układ sprzyjający rozmowie.

Uwzględnienie tych rekomendacji może wzmocnić poczucie samodzielności seniorów, a co za tym idzie, podnieść ich jakość życia i zachęcić do większej aktywności.
Właściwe rozmieszczenie małej architektury w mieście
W poradniku ?Przestrzeń publiczna przyjazna seniorom? autorzy podkreślają, że ławki oraz inne elementy małej architektury umieszczane w ciągach pieszych powinny znaleźć się poza obszarem bezpiecznego poruszania się, aby miały do nich swobodny dostęp także osoby, które korzystają z wózka lub skutera inwalidzkiego. Co więcej, nale...