Przemyślana odnowa Leszna
W trakcie realizacji projektu rewitalizacji ?Nowe Tory ? Centrum Leszna po kolei? przeprowadzono dwa przetargi unijne i sześć postępowań z wolnej ręki, a 49 kamienic objęto dokumentacją. Zorganizowano też konkurs architektoniczny z SARP-em. Jednak to sami mieszkańcy okazali się największym wyzwaniem.
Realizacja projektu w Lesznie trwała 3,5 roku. Od początku w planach było włączanie mieszkańców w rewitalizację ? począwszy od spacerów studyjnych, poprzez wędrowne namioty i animacje w podwórkach, a kończąc na warsztatach w metodologii design thinking.
W tym miejscu skupiono się na pracach grup roboczych, które stanowiły jeden z elementów programu partycypacji, a okazały się jednym z większych wyzwań rewitalizacyjnych. W programie założono powstanie wyspecjalizowanych grup, które staną się ekspertami w różnych dziedzinach (np. seniorzy). Mieli to być inicjatorzy działań i koordynatorzy projektów.
Dlaczego było tak trudno?
Po pierwsze: ludzie nie znali się. Role w grupie nie były jeszcze wypracowane, a nienaturalne warunki spotkania się i oczekiwania na rozwój wypadków spowodowały, że nie wykształciły się one w zwyczajny sposób. W konsekwencji powstało zjawisko ?samotnych liderów?.
Po drugie: ludzie powinni być zgromadzeni wokół realnego problemu. Musi on być na tyle duży, żeby rzeczywiście stanowił wyzwanie, ale jednocześnie na tyle mały, aby ludzie widzieli możliwość jego rozwiązania. To t...