W trakcie realizacji projektu rewitalizacji ?Nowe Tory ? Centrum Leszna po kolei? przeprowadzono dwa przetargi unijne i sześć postępowań z wolnej ręki, a 49 kamienic objęto dokumentacją. Zorganizowano też konkurs architektoniczny z SARP-em. Jednak to sami mieszkańcy okazali się największym wyzwaniem.

Realizacja projektu w Lesznie trwała 3,5 roku. Od początku w planach było włączanie mieszkańców w rewitalizację ? począwszy od spacerów studyjnych, poprzez wędrowne namioty i animacje w podwórkach, a kończąc na warsztatach w metodologii design thinking.

W tym miejscu skupiono się na pracach grup roboczych, które stanowiły jeden z elementów programu partycypacji, a okazały się jednym z większych wyzwań rewitalizacyjnych. W programie założono powstanie wyspecjalizowanych grup, które staną się ekspertami w różnych dziedzinach (np. seniorzy). Mieli to być inicjatorzy działań i koordynatorzy projektów.

Dlaczego było tak trudno?

Po pierwsze: ludzie nie znali się. Role w grupie nie były jeszcze wypracowane, a nienaturalne warunki spotkania się i oczekiwania na rozwój wypadków spowodowały, że nie wykształciły się one w zwyczajny sposób. W konsekwencji powstało zjawisko ?samotnych liderów?.

Po drugie: ludzie powinni być zgromadzeni wokół realnego problemu. Musi on być na tyle duży, żeby rzeczywiście stanowił wyzwanie, ale jednocześnie na tyle mały, aby ludzie widzieli możliwość jego rozwiązania. To t...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?