Rewitalizacja szansą na ożywienie Żyrardowa
Lokalny fundusz rewitalizacji jest nieformalną nazwą zbioru narzędzi przeznaczonych dla niepublicznych partnerów angażujących się w działania rewitalizacyjne o charakterze infrastrukturalnym w Żyrardowie. Miasto to wyrasta obecnie na prekursora systemowych rozwiązań wspierających sektor prywatny dzięki udanej próbie wypracowania całościowego podejścia w tej kwestii.
Jak dotąd, rewitalizację w Polsce prowadził i finansował głównie sektor publiczny. O skali zaangażowania środków publicznych świadczą wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby publikacji naukowej ?Rewitalizacja. Raport o stanie polskich miast?1. Środki publiczne, na które składają się środki własne gmin i z programów pomocowych, posłużyły do pokrycia ok. 71,2% wartości przedsięwzięć rewitalizacyjnych, przy czym w przypadku 90% przedsięwzięć zaplanowano pozyskanie zewnętrznego finansowania, głównie środków europejskich w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych (KPO, RPO). Jednak, po pierwsze, wraz rozwojem i dojrzałością procesów rewitalizacyjnych w miastach, a po drugie wraz z przewidywanym zmierzchem skali funduszy unijnych istnieje konieczność przełamania wiodącej pozycji samorządu przez zaangażowanie sektora prywatnego w finansowanie rewitalizacji.
Pionierską rolę w konstruowaniu systemu zachęt dla podmiotów prywatnych odgrywa Żyrardów, którego władze, podobnie jak działo się to w całym kraju, do niedawna pełniły główną funkcję w prowadzeniu i...