Wielkie aglomeracje miejskie rozrastają się, tworząc skupiska betonowych ulic, osiedli, wieżowców i parkingów. Istotne jest, aby wśród blokowisk i nowoczesnych centrów znalazło się miejsce również na zieleń. Urbanizacja wpływa niekorzystnie na tereny zieleni, jednak miasto bez zieleni nie może dobrze funkcjonować.

Zieleń miejska pełni szereg ważnych funkcji. Jest miejscem odpoczynku i rekreacji mieszkańców, wpływa na poprawę jakości życia w mieście. Zieleń łagodzi skutki urbanizacji, oczyszcza powietrze, produkuje tlen, tłumi hałas powstający przy szlakach komunikacyjnych oraz wpływa pozytywnie na mikroklimat miasta. Ponadto zieleń pełni funkcję estetyczną, będąc elementem kompozycji urbanistycznej. Tworzy ciągi zieleni i osie kompozycyjne oraz wprowadza ład przestrzenny. Tereny zieleni zachowują i chronią bioróżnorodność, tworząc siedliska dla różnych gatunków roślin i zwierząt.

Zintegrowane projekty zieleni

Zieleń miejska przybiera różne formy. Najpopularniejszymi są parki, zieleńce, ogródki działkowe, ogrody botaniczne, trawniki, klomby i zieleń uliczna. Tereny zieleni powinny nie tylko posiadać swoje miejsce w tkance miejskiej, ale również współgrać z innymi elementami. Nie można tworzyć zieleni w oderwaniu od innych usług miasta, szczególnie ze względu na jej niepodważalnie ważną rolę w kształtowaniu miejskości. Z tego powodu coraz częściej tworzy się projekty zintegrowane, patrząc na miasto jako na pr...