Sól drogowa a oczyszczanie ścieków i ujęcia wody

Sól drogowa jest środkiem, który na dobre wpisał się w zimowy krajobraz miasta i tras drogowych. Tani i łatwo dostępny środek zwiększający bezpieczeństwo przemieszczania się po betonowych i asfaltowych nawierzchniach, ale czy jest on neutralny dla środowiska i otoczenia?

Przeciętny obywatel spytany o szkodliwe działanie soli drogowej odpowie zapewne, że niszczy obuwie, zwiększa korozję, niszczy roślinność przydrożną czy szkodzi psim łapom. Wszystkie te negatywne skutki dotyczą otoczenia miejsc, w których sól jest stosowana. Niewiele osób myśli, że topniejący lód i śnieg gdzieś musi spłynąć. W większości przypadków trafia do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Poprzez kanalizację deszczową sól drogowa stanowi zagrożenie dla ekosystemów wód powierzchniowych, a poprzez kanalizację ogólnospławną może wpływać na pracę oczyszczalni ścieków.

Wpływ zasolenia na efektywność oczyszczalni ścieków

Oczywiście poziom zasolenia mieszaniny ścieków trafiających do oczyszczalni zależy od stopnia rozcieńczenia wód roztopowych przez całość ścieków z gospodarstw komunalnych i zakładów przemysłowych, przy czym oba te źródła ścieków również mogą zwiększać zasolenie tej mieszaniny. Z jednej strony jony takie jak Cl-, SO42-. PO43-, Mg2+ i Ca2+ są ważnymi elementami wpływającymi na rozwój mikroorganizmów osadu czynnego, w tym m.in. na utrzymanie równo...