Opłaty za odprowadzanie: prawne regulacje i sądowe rozstrzygnięcia
Opłaty za odprowadzanie: prawne regulacje i sądowe rozstrzygnięcia
Kwestia opłaty za usługi wodne z tytułu odprowadzania do wód, wód opadowych lub roztopowych tylko z pozoru wydaje się łatwa do rozstrzygnięcia. Okazuje się, że sądy wydają w sprawach ich dotyczących różne wyroki. Jednak, mimo że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, warto zwrócić uwagę na niektóre rozstrzygnięcia.
Ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (dalej ?Prawo wodne? lub ?p.w.?) wprowadziła nowy rodzaj daniny publicznej, wcześniej nieznany prawu, a mianowicie opłatę stałą za usługę wodną. Stanowi ona formę ?abonamentu? za posiadanie korzystanie z zasobów wodnych przez podmiot posiadający pozwolenie wodnoprawne.
Prawo wodne wiąże obowiązek uiszczenia np. opłaty stałej z różnego rodzaju usługami wodnymi, do których zaliczyło m.in. odprowadzanie do: wód, wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast (art. 271 ust. 1 pkt 3 lit a p.w.). Ustawa określa przy tym mechanizm ustalenia wysokości opłaty stałej za odprowadzanie do wód, wód opadowych lub roztopowych, wskazując, iż jest to iloczyn jednostkowej stawki opłaty, czasu wyrażonego w dniach i określonej w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegro...