Rozwój retencji nie zawsze idzie w dobrym kierunku

Dopiero od niedawna rządzący wydają się słuchać naukowców, którzy od lat ostrzegali przed suszą i nieregularnymi opadami. Czy i w jakim stopniu wdrażane w ostatnich latach programy rozwoju retencji są skuteczne?

Gospodarowanie wodą opadową było przez lata nastawione na odprowadzanie wody. Miało to na celu pozbycie się problemu nadmiaru wody w administrowanych granicach i przeciwdziałaniu powodzi. System odwodnień zwiększał też dostępną do zagospodarowania przestrzeń ? zarówno w miastach, jak i w obszarach rolniczych. Takie spojrzenie sprawdzało w czasach, gdy opady były równomierne, a temperatury powietrza niższe.

Mimo że od lat naukowcy i eksperci ostrzegali o skutkach antropogenicznej zmiany klimatu, wśród których znajduje się większa częstotliwość ekstremalnych zjawisk naturalnych, jak powodzie i susze, to dopiero w ostatnich kilku latach widzimy próbę realnego podejmowania kroków poprzez liczne programy rozwoju retencji, która przeciwdziała obu zjawiskom. Pytanie tylko, jak bardzo będą one skuteczne i jaka jest główna przyczyna ich realizacji.

Zasada ?3S? w retencji

Wszystkie programy dążące do zwiększenia retencji powinny opierać się na retencji opadu w miejscu jego zetknięcia się z powierzchnią ziemi. Takie podejście pozwala przeciwdzi...