Niekonsekwencja gminy może słono kosztować
Niekonsekwencja gminy może słono kosztować
Gminy muszą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, także tym mieszkającym na terenach zalewowych. Bywa jednak, że niekonsekwencja w działaniu i wydawaniu przepisów może prowadzić do dramatów. Dodatkowym utrudnieniem ? w trakcie powodzi stwarzającym zagrożenie dla środowiska ? jest brak kanalizacji na części z tych terenów. Jakie rozwiązania techniczne wówczas stosować?
Wprowadzenie ustawy Prawo wodne z 2017 r. skutkuje szeregiem zmian w zakresie ochrony i zarządzania wodami oraz zarządzaniu ryzykiem powodziowym. Nie ma jednak wątpliwości, że zachodzące zmiany klimatu będą coraz częściej przyczyniać się do występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, a w ich konsekwencji również powodzi. W związku z tym konieczne jest wprowadzanie nowych przepisów prawnych oraz wytycznych.
Występujące na terenie Polski powodzie udowodniły, że zarządzanie ryzykiem powodziowym w kraju nie stoi na najwyższym poziomie. Gminy, których zadaniem statutowym jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia, nie zawsze podejmowały właściwe decyzje o działaniach prowadzonych na terenach zalewowych. Często, pod naciskiem właścicieli gruntów, wydawały przyzwolenie na posadowienie domów na takich właśnie terenach. Nie do końca można tu jednak winić gminy, bo wydawane pozwolenia nie byłyby brzemienne w skutkach, gdy...