Większość domowych czynności nie wymaga stosowania wody pitnej. Dzięki systemom zagospodarowania deszczówki montowanym w prywatnych nieruchomościach, ale też w budynkach użyteczności publicznej, można częściowo uniezależnić się od dostaw wody z sieci. Jak je zbudować?

Z dziennego zużycia wody, kształtującego się w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym na poziomie 150 l na osobę, ponad 40 l zużywane jest do spłukiwania miski ustępowej. Pozostałe 110 l wykorzystuje do higieny osobistej (50 l), mycia naczyń (12 l), na cele spożywcze (5 l) oraz na: pranie, mycie samochodu i porządki w domu i ogrodzie, na które w sumie zużywa się ok. 40 l. Około połowy wody zużywanej w gospodarstwach domowych można zastąpić tą nieposiadającą jakości spożywczej lub deszczówką. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej można zmniejszyć zużycie wody z sieci wodociągowej aż o 50%. Rosnące koszty wydobycia i uzdatnienia wody do jakości spożywczej, a także coraz kosztowniejsze procesy oczyszczania ścieków sprawiają, że zwiększają się wydatki na dostawę wody. To dodatkowy argument...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?