Panel obywatelski dialogiem z mieszkańcami
Panel obywatelski pozwala na podejmowanie ważnych dla miasta decyzji przy współudziale mieszkańców. Po raz pierwszy odbył się on w Gdańsku w 2016 r., a następnie w Lublinie, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. Obecnie prowadzony będzie w Krakowie oraz Poznaniu. Kto może wziąć w nim udział, jaki jest jego cel oraz jakie korzyści z niego płyną?
Panel obywatelski to sposób podejmowania ważnych dla miasta (lub województwa czy kraju) decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkańców, którzy wcześniej wyrażą chęć udziału. Grupa ta ma odzwierciedlać ogólną populację miasta. Wybór panelistów uwzględnia m.in. kryteria demograficzne, takie jak płeć, wiek, rejon zamieszkania oraz poziom wykształcenia. Istotne są różnorodność i reprezentacja różnych punktów widzenia oraz doświadczeń. Zadaniem panelistów jest rozstrzygnięcie danej sprawy, biorąc pod uwagę dobro wspólne wszystkich mieszkańców. Kluczowym elementem każdego panelu obywatelskiego jest część edukacyjna, a następnie część deliberacyjna (dyskusyjna), poświęcona omówieniu wybranego zagadnienia.
Paneliści z wynagrodzeniem
– Panel obywatelski to nie jest tylko głosowanie. Jego podstawą jest zapewnienie panelistom jak najpełniejszej wiedzy o danym temacie i możliwości omówienia kwestii między sobą w małych grupach – mówi dr Marcin Ger...