Przedsiębiorstwa wodociągowe są głównym źródłem mikroplastików trafiających do rzek w Wielkiej Brytanii – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze. Winne są zrzuty nieoczyszczonych ścieków dokonywane podczas okresów suszy.

Naukowy apelują do przedsiębiorstw wodociągowych o zaprzestanie wypuszczania nieoczyszczonych ścieków do rzek, zwłaszcza w okresach suszy. Jak wykazali w badaniach, powoduje to silne zanieczyszczenie koryt rzecznych mikroplastikami i szybsze niszczenia siedlisk. – Rzeki są głównym dostawcą mikrodrobin plastiku do oceanów. Aby rozwiązać globalny problem mikroplastików morskich, musimy ograniczyć ich dopływ do rzek – powiedział kierujący badaniami prof. Jamie Woodward.

Jak mówił, oczyszczanie ścieków usuwa około 90% mikroplastików, więc obecność wysokiego poziomu mikroplastików w korycie badanej rzeki wskazuje, że przedsiębiorstwa wodociągowe pozbywały się surowych ścieków podczas okresów suszy, co jest sprzeczne z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii i krajach Unii Europejskiej.

Rekordowe stężenie

Badacze z Wielkiej Brytanii już wcześniej dowiedli, że zanieczyszczenie oceanu mikroplastikami jest znacznie większe niż początkowo sądzono. Teraz skupili się na bada...